عکس خرید فروش

لاله اسکندری : ۸۷ سال خوبی بود

بدون اغراق یکی از بهترین بازیگران زن سینمای بعد از انقلاب است، او در چند سال اخیر به همراه خواهرش «ستاره» توانسته به خوبی خود را به سینمای ایران معرفی کند، لاله اسکندری از جمله بازیگران توانای هنر ایران است که به راحتی تمام نقش‌هایی را که به او می‌‌سپارند، بازی می‌‌کند… زیبا و روان بازی می‌‌کند و دوست دارد که همچنان در این عرصه هنرنمایی کند، اما آنچه که نباید در مورد او به سادگی از آن گذشت، این است که لاله خانم تنها بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر نیست، بلکه در کنار این هنر، نقاش ماهری هم است تا جایی که چندی پیش نمایشگاه نقاشی خود را برپا کرد و به جز این، دستی در موزائیک کاری هم دارد و طرح‌های زیبایی را روی موزائیک‌های مختلف ارائه می‌‌دهد و حتی به تدریس آن هم می‌‌پردازد… لاله اسکندری پاسخ سوال‌های مختلف ما را داد، از او سپاسگزاریم که با صبر و حوصله به پرسش‌های ما پاسخ داد. لاله خانم عیدت مبارک…

m-221-3-12.jpg

سال ۸۷ چطور بود؟

اسکندری: سال نسبتا خوبی بود و خوشحالم که این سال با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش روزهای پایانی‌اش را سپری می‌کند و ما وارد سال جدیدی می‌شویم.

اولین بار چه زمانی بود که تصمیم گرفتید بازیگر شوید؟

اسکندری: عموی من در زمینه کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی فعالیت می‌‌کرد، وقتی ۵، ۴ ساله‌ بودم عمویم به من و ستاره پیشنهاد کرد که در فیلم ۸ میلیمتری‌اش بازی کنیم، همان زمان‌ها بود که جرقه بازیگری در ذهن من زده شد بعد از آن درگیر درس شدم و تا حدی از بازیگری فاصله گرفتم، اما دوباره…

اولین فیلمی که بازی کردی را به خاطر داری؟

اسکندری: بله، فیلم کوتاه روح‌انگیز ساقی نژاد به نام « بازیگر فیلم زن لر» را بازی کردم.

از خانواده‌تان بگویید، چند برادر و خواهر هستید؟

اسکندری: من در یک خانواده پرجمعیت و دوست‌داشتنی بزرگ شدم، ۵ تا خواهر و برادر هستیم، در چنین فضایی امکان تفریح و بازی‌های کودکانه بسیاری وجود داشت.

‌معمولا چه بازی‌هایی می‌‌کردید؟

اسکندری: بازی‌های ما بیشتر حالت نمایشنامه‌ای داشت قصه‌هایی که برای ما تعریف می‌‌کردند یا کتاب‌هایی که می‌‌خواندیم را بازی می‌‌کردیم، حتی تکرار خاطرات آن روزها هم برای من شیرین و پرهیجان است، یادم می‌‌آید برای بازی در نقش اول همیشه دعوا بود اما من به دلیل اینکه سنم از بقیه کمتر بود نقش‌های کم‌دیالوگ را به من می‌‌دادند و من همیشه به این مسئله اعتراض می‌‌کردم.

یک خاطره از دوران کودکی‌تان که معمولا همیشه آن را به یاد دارید را برایمان بگویید؟

اسکندری: کلاس اول راهنمایی به خاطر اینکه در نقاشی اول شده بودم از طرف مدرسه، من و دوستانم را به شهرک سینمایی بردند آن زمان در آنجا سریال « هزاردستان » را می‌‌ساختند آن زمان عوامل این فیلم برای من غیر دسترس جلوه می‌‌کردند و زمانی که بعد از گذشت ۱۸ سال به شهرک سینمایی برای بازی در فیلمی رفتم، تمامی خاطرات آن روزها برایم زنده شد.

در آن دوران شما شیطون‌تر بودید یا ستاره؟

اسکندری: ستاره، اون نسبت من شیطون‌تر بود، من در کل بچه آرومی بودم.

درس‌تان چطور بود؟

اسکندری: بد نبود، دانش‌آموز متوسطی بودم.

در دوران مدرسه تجدید نیاوردید؟

اسکندری: چرا، یکبار کلاس اول دبیرستان، یکبار هم کلاس چهارم دبیرستان از درس زیست‌شناسی تجدید آوردم.

اولین باری که بدون حضور پدر و مادرتان جایی رفتید را به یاد دارید؟

اسکندری: به دلیل اینکه پدر و مادرم هر دو شاغل بودند از همان دوران کودکی تجربه تنها رفتن به مدرسه را داشتم اما اولین باری که مدت زیادی از خانواده دور شدم، فکر می‌‌کنم سفری بود که به اتفاق عمو و مادربزرگم رفتم که اتفاقــا سـفر خاطره‌انگیزی هم بود.

متولد چه ماهی هستید؟

اسکندری:آذر.

می‌‌دانید آذرماهی‌ها چه خصوصیاتی دارند؟

اسکندری: می‌‌گویند متولدین این ماه افرادی آرام و مهربان هستند و بارزترین خصوصیات اخلاقی‌شان هم خوش سفری است.

یعنی شما هم خوش سفرید ؟

اسکندری: بله، سفر یکی از تفریحات مورد علاقه من است و از کمترین فرصت‌ها استفاده می‌‌کنم و به سفرمی‌روم، سفر به من آرامش زیادی می‌‌دهد.

عصبانی هم می‌ شوید؟ گر چه به شما نمی‌‌آید؟

اسکندری: مسلما بله، ولی از آن دست آدم‌هایی نیستم که با هر بهانه‌ای عصبانی شوم ولی در کل آن چیز که بیشتر از هر چیز دیگری عصبانی‌ام می‌‌کند این است که حرفی به ناحق درباره من زده شود.

مردم با کدام کار، شما را شناختند؟

اسکندری: «خاک سرخ» با اینکه قبل از این کار چند سریال و فیلم دیگر هم بازی می‌‌کردم اما مردم با این سریال من را شناختند.

از مسیری که تا به امروز در زندگی‌تان طی کردید، راضی بودید؟

اسکندری: بله، من در زمینه تحصیلی و حضور در وادی هنر بهترین انتخاب را داشته‌ام و بابت این اتفاق واقعا راضی هستم از اینکه می‌‌بینم بعضی از آدم‌های هم سن‌و‌سال من برای مسیری که آمده‌اند دچار تردید و دودلی هستند، واقعا ناراحت می‌‌شوم.

اگر کسی در حقتان بدی کند، او را می‌‌بخشید؟

اسکندری: بستگی دارد، باید ببینم کاری که در حقم انجام داده عمدی بوده یا… آگاهی طرف نسبت به عملی که انجام داده و شرایط به‌وجود آمدن آن خطا، برایم مهم است….

یک روز زندگی لاله اسکندری چطور می‌‌گذرد؟

اسکندری: اگر سر کاری حاضر باشم، ساعت۶،۷ صبح از خواب بیدار می‌‌شوم و سرکار می‌‌روم و معمولا هم ۹، ۸ شب به خانه برمی‌گردم در این جور مواقع بیشتر از زندگی شخصی‌ام غافل می‌‌شوم و بعد کاری زندگی‌ام پررنگ‌تر می‌‌شود، اگر هم فرصت کنم کتابی می‌‌خوانم دست به قلم می‌‌برم معاشرت‌های فامیلی و خانوادگی را هم دوست دارم.

تا به حال شده از فشردگی کار خسته شوید و احساس سکون و یکنواختی کنید؟

اسکندری: بالاخره این خستگی، گهگاهی سراغ من هم آمده است، گاهی اوقات که فشار کاری روی من زیاد است به ویژه زمانی که با نقش سنگین و طاقت‌فرسایی بدون وقفه در ارتباط هستم، اما چون عاشق این حرفه هستم، هیچ‌وقت دلزده نشدم و با همه مشکلات وخستگی‌ها باز هم با عشق کار کردم.

دوست ندارید با خواهرتان ستاره یک کار مشترک داشته باشید؟

اسکندری: چرا…، تاکنون بارها این پیشنهاد به ما داده شده، اما هر بار به دلایلی این اتفاق نیفتاده است، امیدوارم در ادامه فعالیت بازیگری‌مان برای من و ستاره یک تجربه شیرین همکاری به وجود آید.

اهل ورزش کردن هستید؟

اسکندری: بله، به ورزش به شدت علاقه‌مندم به ویژه ورزش‌های آبی و دوومیدانی.

شنیده‌ایم در مقطعی به طور حرفه‌ای دوومیدانی را دنبال می‌‌کردید؟

اسکندری: حرفه‌ای که نه ولی در دوره‌ای قهرمان دوی سرعت شدم، ضمن اینکه به والیبال هم علاقه‌مند هستم.

جایی خواندیم که حسابی اهل فوتبال هستید؟

اسکندری:همیشه از تماشای فوتبال لذت برده و می‌‌برم چرا که ورزش پرهیجانی است و همین هیجان باعث جذب آدم‌ها به آن می‌‌شود.

استقلالی هستید یا پرسپولیسی؟

اسکندری: طرفدار تیم ملی‌ام، یک زمانی استقلالی بودم اما الان مدت‌هاست که برایم فرقی نمی‌‌کند، درحال حاضر هم بازیکنان این دو تیم را به اسم نمی‌‌شناسم.

از بین بازیکنان استقلال، بازی چه کسی را دوست ‌‌داشتید؟

اسکندری: : از بین قدیمی‌ها بازی زرینچه و نامجومطلق را دوست دارم، آنها بازیکنان بااخلاق و خوش‌تکنیکی بودند.

: شما جزء اولین خانم‌هایی محسوب می‌‌شوید که تجربه حضور در ورزشگاه را داشتید از آن روز برایمان بگویید از بازیهای ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶؟

اسکندری: خب تماشای بازی ایران – بحرین در ورزشگاه، اولین تجربه من محسوب می‌‌شد و به همین دلیل جو ورزشگاه روی من تاثیر زیادی گذاشته بود، چون فاصله جایگاه تا زمین زیاد بود بازیکنان را خیلی کوچک می‌‌دیدیم و به همین دلیل توجهم بیشتر به صفحه نمایشگر ورزشگاه بود، از آن طرف من به تماشای فوتبال بدون گزارشگر عادت نداشتم ولی جدا از همه این حرف‌ها، آن روز برای من خاطره خوب و فراموش‌نشدنی به شمار می‌‌رفت.

به غیر از فعالیت هنری، شنیدم دستی در موزائیک کاری دارید؟

اسکندری: موزائیک کاری جزء دغدغه‌های لذت‌بخش زندگی من محسوب می‌‌شود و همیشه از آن لذت برده و می‌‌برم.

موزائیک‌کاری را آموزش هم می‌‌دهید؟

اسکندری: از آنجا که حرفه ما ساعت مشخصی ندارد، نمی‌‌توانم این کار را انجام دهم ولی خب قبلا که سرم خلوت‌تر بود، هنر‌آموزانی هم داشتم.

اهل ا نجام کارهای خانه هستید؟

اسکندری: من در طبقه پایین آپارتمان خانوادگی‌مان زندگی می‌‌کنم به همین دلیل زحمت برخی از کارهایم با مادرم است اما در کل بله، بسیاری از کارهای خانه را خودم انجام می‌‌دهم، آشپزی‌ام هم بد نیست و دوستانم می‌‌گویند که قیمه‌های خوشمزه‌ای درست می‌‌کنم.

چقدر به مد و لباس اهمیت می‌‌دهید؟

اسکندری: تا جائی‌ که با آن خوب و آراسته به نظر برسم.

از کدام خواننده خوشتان می‌‌آید؟

اسکندری: استاد شجریان و شهرام ناظری…

در زندگی‌تان دوست دارید به چه چیزی برسید؟

اسکندری: یک زندگی سالم و درست، در کمال آرامش و صحت روح و جسم.

به بازی در نقش‌های تاریخی علاقه‌مندید؟

اسکندری: خیلی زیاد با اینکه تعداد نقش‌های تاریخی که بازی کردم، زیاد است اما همه آنها برمی‌گردد به صد سال اخیر در حالی که من دوست دارم در نقش‌هایی که متعلق به ۵۰۰، ۴۰۰ سال قبل است، حضور داشته باشم.

نقش خاصی در ذهنتان است؟

اسکندری: بله، من همیشه دوست داشتم نقش یک دختر مغول را بازی کنم.

نگار حسینی


لاله اسکندری : ۸۷ سال خوبی بود

persianv

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۳ تیر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.