عکس خرید فروش

خورشت به

یکی از خوشمزه ‌ترین و رسمی ‌ترین غذاهای پاییزی، “خورش به” است. با توجه به این که در پخت این خورش، از به، آلو و شکر استفاده می‌شود، در زمره خورش‌های شیرین به حساب آمده و در نتیجه، طرفداران خاص خود را دارد.

مواد لازم:
- گوشت خورشی ۳۵۰ گرم
- به ۲ عدد متوسط
- آلو بخارا ۱۰۰ گرم
- پیاز یک عدد متوسط
- شکر یک قاشق سوپ‌خوری
- رب گوجه‌فرنگی یک قاشق سوپ‌خوری
- زعفران ساییده شده یک قاشق چای‌خوری
- زردچوبه یک قاشق چای‌خوری
طرز تهیه:
۱ – ابتدا به‌ها را شسته و پس از پوست‌ گرفتن، به صورت هلالی برش بزنید. سپس داخل تابه‌ای مقداری روغن بریزید و به‌ها را داخل آن سرخ کنید.
پس از اینکه برش‌های به، تغییر رنگ پیدا کرده و نرم شدند، شعله اجاق‌گاز را خاموش کنید و تابه را کنار بگذارید.
نکته: شما می‌توانید به جای پوست‌کندن به‌ها، آنها را با پوست برش داده و به همان صورت تفت دهید.
۲ – آلو بخاراها را بشویید و داخل کاسه کوچکی حاوی آب، به مدت ۲ ساعت خیس کنید.
نکته: با توجه به اینکه آلو نقش طعم‌دهنده به غذا را بر عهده دارد، میزان آن را بسته به ذائقه‌تان می‌توانید کمتر یا زیادتر کنید.
۳ – پیاز را هم پوست کنده و پس از شستن به صورت خلالی خرد کنید. سپس در قابلمه‌ای که برای پخت خورش آماده کرده بودید، مقداری روغن بریزید و روی حرارت اجاق‌گاز قرار دهید. وقتی روغن داغ شد، پیاز خردشده را داخل آن بریزید و کمی تفت دهید. حین سرخ‌شدن، زردچوبه را هم به پیاز اضافه کنید.
در این فاصله زمانی، گوشت را بشویید و به اندازه مناسب برای خورش خرد کنید. سپس داخل سبدی بریزید تا آب حاصل از شست و شوی آن خارج شود.
حالا در مراحل پایانی سرخ‌شدن پیازها، گوشت خردشده را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تکه‌های گوشت نیز در روغن تفت داده شوند. پس از آن، پودر زعفران را افزوده و با گوشت و پیاز مخلوط کنید.
۴ – در قابلمه حاوی گوشت و پیاز داغ، مقداری آب جوش بریزید. در قابلمه را بگذارید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا گوشت بپزد. قبل از کامل‌شدن پخت گوشت، یا پس از گذشت حدود یک ساعت، آلو بخارای خیس‌شده را به آن اضافه کنید و به حرارت‌دادن ادامه دهید تا گوشت به طور کامل بپزد.
نکته: شما می‌توانید آلوها را در ظرف دیگری به صورت جداگانه بپزید و سپس به گوشت اضافه کنید، ولی پختن گوشت به همراه آلو، باعث طعم‌دارشدن بیشتر گوشت و در نتیجه خورش می‌شود.
۵ – پس از آنکه از پخت گوشت به همراه آلو مطمئن شدید، به‌های سرخ‌شده را به همراه شکر به مواد اضافه کنید.
نکته: مقدار شکر بستگی به ذائقه شما دارد. اگر به‌های خریداری‌شده برای خورش ترش‌مزه‌ هستند، مقدار شکر را بیشتر کنید.
۶ – در مرحله پایانی، ابتدا رب را در تابه کوچکی به صورت جداگانه در کمی روغن تفت دهید تا طعم خامی آن گرفته شود و سپس به مواد داخل قابلمه اضافه کنید.
میزان حرارت شعله را کم کنید و بگذارید خورش به مدت یک‌ربع دیگر نیز به جوش‌زدن ادامه دهد. حالا دیگر خورش آماده است.
نکته: اگر آب باقیمانده برای خورش کافی نبود، مقداری آب جوشیده به آن اضافه کنید و بگذارید ۱ تا ۲ دقیقه بجوشد.
روشی سریع برای پخت خورش
در صورتی که وقت شما کم است، می‌توانید به جای انجام مراحل فوق از روش زیر استفاده کنید:
پپاز و زردچوبه را در روغن، داخل دیگ زودپز سرخ کرده و سپس گوشت را به این مخلوط اضافه کنید. پس از تفت‌دادن گوشت و اضافه‌کردن زعفران و مقداری آب، در دیگ زودپز را ببندید و بگذارید گوشت بپزد. در این فاصله به‌ها را نیز تفت دهید.
پس از پخت گوشت، بقیه مواد یعنی آلو، به سرخ شده، شکر و رب را به طور همزمان اضافه کنید و دوباره به مدت نیم‌ساعت روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید. پس از گذشت این مدت، خورش آماده خواهد شد.
مریم رشدی – همشهری
تبیانت


خورشت به

persianv

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۷ تیر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.