عکس خرید فروش

اصول تغذیه برای زنان باردار لاغر!!

اصول تغذیه برای زنان باردار لاغر!!

زنان باردار لاغر نیاز به افزایش وزنی بیش از زنان باردار با وزن طبیعی دارند و لازم است با بکار بردن توصیه‌های تغذیه‌ای مناسب میزان کالری دریافتی و وزن آنان افزایش یابد.

 
پریسا ترابی گفت:زنان باردار لاغر همزمان با کاهش دریافت انرژی با کاهش دریافت پروتئین نیز مواجه خواهد شد زیرا پروتئین مصرفی صرف تولید انرژی نیز می‌شود بنابراین با تقویت کردن و اضافه کردن مواد انرژی زا از جمله چربی‌ها،شیرینی‌ها،نان و غلات و مغذی کردن غذا با اضافه کردن مواد غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت قرمز،مرغ،ماهی و انواع حبوبات منابع غنی از ویتامین‌ها و املاح مانند انواع میوه،سبزی و لبنیات می‌توان به افزایش وزن آنان کمک کرد.
ترابی اضافه کرد:راه‌های افزایش دریافت انرژی را می‌توان افزایش دریافت شیرینی و مواد قندی،استفاده از مربا،عسل،خرما،شیره انگور،شیره خرما همراه با صبحانه،استفاده از حداقل ۲ میان وعده شامل بیسکویت‌ (ترجیحاً سبوس دار)،کیک،کلوچه،نان و پنیر،نان و سیب زمینی،نان و تخم مرغ،نان و خرما،نان روغنی،نان شیر مال همراه با یک لیوان شیر و انواع میوه در فواصل وعده‌های اصلی غذایی مصرف مقدار بیشتر گروه نان و غلات مثل نان،برنج و ماکارونی نام برد.
رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:زنان باردار لاغر می‌توانند روزانه تا ۱۱ سهم از این گروه که معادل ۳۳۰ گرم نان یا ۷۷۰ گرم برنج پخته،استفاده بیشتر از سیب زمینی در انواع غذاها و در میان وعده‌ها،مصرف نان همراه با سایر مواد غذایی مانند برنج در وعده ناهار و شام مصرف کنند.
وی افزود:از بستنی و میوه‌های شیرین (انگور،خربزه،انجیر،توت،خرما)،شیرینی و انواع خشکبار به عنوان میان وعده،افزایش دریافت چربی،استفاده از لبنیات پرچرب (شیر و ماست پرچرب،پنیر خامه‌ای)، اضافه کردن مقداری کره به غذا در هر وعده غذایی و استفاده از کمی کره در کنار بشقاب برنج به افزایش کالری دریافتی کمک می‌کند،مصرف سیب زمینی سرخ کرده در کنار غذا، استفاده از روغن زیتون داخل سالاد،مصرف سر شیر و خامه در وعده صبحانه مفید است و بهتر است از قلم گوسفند و گاو در طبخ غذاها استفاده شود.
ترابی گفت:از راه‌های افزایش دریافت پروتئین،ویتامین‌ها و املاح در وعده غذایی،می‌توان افزایش دریافت گروه شیر و لبنیات،استفاده از شیر،ماست،پنیر و بستنی به عنوان میان وعده و استفاده از بیسکویت و شیر،نان و ماست،نان و پنیر،شیربرنج و فرنی نام برد.خانم‌های باردار لاغر می‌توانند روزانه تا ۴ سهم از مواد این گروه استفاده کنند.
وی اضافه کرد:با افزایش دریافت گروه گوشت،تخم مرغ،حبوبات و مغزها،مصرف انواع خشکبار و مغزها (گردو، پسته و بادام) به عنوان میان وعده،افزایش دریافت گروه میوه‌ها و سبزی‌ها و استفاده بیشتر از میوه‌ها به عنوان میان وعده می‌توان مصرف کرد.
رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:یکی از بهترین توصیه‌ها برای مقوی و مغذی کردن غذا اضافه کردن غلات جوانه زده (جوانه گندم، ماش یا عدس) و پودر غلات جوانه زده در برنامه غذایی آنان است و مصرف جوانه غلات انرژی و پروتئین غذا را افزایش می‌دهد.
ترابی افزود:راه‌های افزایش اشتها و کاهش انرژی مصرفی خانم‌های باردار لاغر عبارتند از کشیدن غذا در بشقاب بزرگتر،استفاده از سبزی‌های رنگی مانند هویج،گوجه فرنگی،فلفل دلمه‌ای در غذا به منظور زیبا کردن غذا و در نهایت افزایش اشتها و استراحت کافی در طول روز.خانم های باردار لاغر حتماً باید پس از صرف غذا استراحت کنند.
 

اصول تغذیه برای زنان باردار لاغر!!

Seemorgh . com

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۹ مهر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.