عکس خرید فروش

پیرنارستانه از امروز میزبان زرتشتیان کشور است

پیرنارستانه از امروز میزبان زرتشتیان کشور است

 
زرتشتیان کشور از امروز در محلی به نام پیرنارستانه یا پیرنارسونه در حوالی یزد به عبادت می‌پردازند.
 
به گزارش گروه آئین و اندیشه فارس، پیرنارستانه یکی از معابد و زیارتگاه‌های مورد احترام زرتشتیان جهان است و از قرن‌ها پیش همه ساله از روز سپندارمزد تا روز آذر در ماه تیر (دوم تا ششم تیرماه) زرتشتیان ایران و حتی کشورهای مختلف جهان از جمله هند در این محل گردهم می‌آیند و به نیایش می‌پردازند.
پیرنارستان که به زبان محلی زرتشتیان یزد «پیرنارسون» نیز نامیده می‌شود بر اساس حکایتی از دوران ساسانیان شکل گرفته و از آن پس مورد توجه و احترام پیروان زرتشت قرار گرفته است.
براساس حکایت‌های متعدد هنگامی که تازیان در عهد ساسانیان به ایران حمله کردند، کتایون، همسر یزدگرد به سبب علاقه‌‌ای که به پسر کوچک‌تر خود داشت با وی که اردشیر نام داشت به سمت شرقی یزد گریختند.

اردشیر در مسیر برای در امان مانده از چنگ دشمنان از مادر جدا شده و به شرق به سوی کوه و دشت گریخت اما سرانجام در کوهی که هم‌اکنون نارستانه نامیده می‌شود، پنهان شد و کوه او را برای همیشه در خود جای داد.
بعد از مدتی شاهزاده اردشیر با شکارچی یا چوپان روشن‌بینی که از آن اطراف گذر می‌کرده است، مکاشفه می‌کند و شکارچی نیز به درخواست شاهزاده این مکان را بنا می‌نهد.
این داستان بعد از عهد ساسانیان در دوران طاهریان به وقوع پیوسته و این بنا از آن زمان به بعد پیرنارستانه نام گرفته است.
 
پیرنارستانه اکنون با گذشت قرن‌ها معبد و زیارتگاه زرتشتیان و یادگاری به جای مانده از دوران ساسانیان است. این مکان بعد از گذشت این همه مدت همچنان برای زرتشتیان جهان قابل احترام است و همه ساله از دوم تا ششم تیرماه در این محل گردهم آمده و به نیایش و عبادت می‌پردازند.
این زیارتگاه در ۳۱ کیلومتری شرق یزد در ارتفاعات میان یزد و خرانق در پشت کوه دربید واقع شده است.
این مکان بر بلندای کوهی به نام نارستانه قرار گرفته و بر همین اساس نیز نارستانه نامیده می‌شود.
گفته می‌شود قدمت بنای فعلی این زیارتگاه به عصر مظفرالدین شاه قاجار برمی‌گردد، اما زرتشتیان معتقدند که پیرنارستان، مکان بسیار مقدسی است که از زمان ساسانیان به وجود آمده و در زمان طاهریان ساخته شده است.
۹۰ درصد اماکن زیارتی و تاریخی زرتشتیان در استان یزد واقع است و بیش از ۶ هزار نفر از جمعیت ۳۰ هزار نفری زرتشتیان ایران در استان یزد به ویژه در شهرهای اردکان، میبد و تفت زندگی می‌کنند.
 

پیرنارستانه از امروز میزبان زرتشتیان کشور است

Seemorgh . com

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۱ مهر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.