عکس خرید فروش

ترس کودکان از تزریق


کودکی که دکتر برای او تزریق تجویز می کند، بعید است که قبل از آن ساکت بماند. شما می‌توانید پریشانی کودکتان را پیش‌بینی کنید و قدم‌هایی را برای کاهش دادن آن بردارید. 
 

اغلب اطفال و کودکان نوپا تا دومین سالگرد تولدشان بیش از ۲۰ تزریق دریافت می‌کنند، و کودکان با مشکلات سلامتی مانند آلرژی‌ها، آسم یا دیابت تجربه خیلی بیشتری با سر سوزن(نیدل) و پزشکان دارند.تعجب برانگیز نیست که نیدل و تزریقات چیزهایی هستند که اغلب کودکان از آن وحشت دارند وقتی که می‌خواهند با پزشک ملاقات کنند.
خیلی از کودکان چنان داغ زخمی‌ از تزریقات دارند که شدیدا مضطرب می‌شوند، لحظه‌ای که یک سوزن را می‌بینند. وقتی که بچه شما در حال بررسی و معاینات است، بعید است که قبل از تزریق ساکت بماند. شما می‌توانید پریشانی کودکتان را پیش بینی کنید و قدم‌هایی را برای کاهش دادن آن قبل از اینکه حتی به مطب دکتر برسید بردارید.
 
 چه وقت کودکان تزریق دریافت می‌دارند
شاید مهمترین چیزی که شما می‌توانید انجام دهید حفظ آرامش و خودداری است. اگر چه بچه‌ها نمی‌توانند صحبت کنند، آنها احساس ترس و اضطراب دارند، بخصوص در والدین آنها.ترس و اضطراب شما به کودک شما عدم امنیت و ترس را القا می‌کند.اگر شما احساس می‌کنید که خودتان مضطرب شده اید، نفس‌های عمیق بکشید و ماهیچه‌های خود را شل نگه دارید.
دیگر راه بردها(استراتژی‌ها) شامل:
۱٫یک شیئ ساکت کننده و آشنا با خود بیاورید. یک چیز مورد علاقه بچه شما یا پتو که به عنوان یک چیز راحت کننده و حواس پرت کننده باشد.

۲٫کودک خود را در خلال تزریق نگه دارید و با او صحبت کنید. کودک خود را با در آغوش گرفتن و بغل کردن آرامش دهید. صدای شما حتی می‌تواند کمک به کودک شما برای احساس امنیت کند، بنابراین به نرمی‌نغمه آشنا سر دهید یا در گوشی کلمات قوت قلب دهنده بگویید.

۳٫دادن شیشه و پستانک.

مهیا کردن کودکان بزرگتر برای تزریقات
۱٫زمانی که کودک می‌تواند حرف بزند، شما می‌توانید شرح دهید که چگونه تزریقات آنها را محافظت می‌کند.چون تزریقات ازار می‌رساند کودکان چنین می‌پندارند که پر گزند است و حتی یک شکل تنبیه است. کودک خود را متقاعد به فهم این کنید که تزریقات تنها راه گرفتن برخی داروها درون بدن است که پیگیری از بیماری می‌کند.هر گز به کودک خود اجازه ندهید که در باره راه‌های نگرفتن یک تزریق صحبت کند.
۲٫صادق باشید و به بچه خود بگویید که تزریق احتمالا آزار می‌رساند. درد را تشبیه کنید به گزش یک حشره، . تایید کنید که شاید چند ثانیه کم طول بکشد.
۳٫بچه‌هایی که می‌دانند که آنها برای گرفتن یک تزریق می‌روند بهتر کار می‌کنند تا آنهایی که به آنها قبلا گفته نشده است. تا روز ملاقات صبر کنید و از تزریق نام ببرید.اگر شما روزهای قبل از واقعه آن را به میان آورید، فرزند شما ممکن است بسیار نگران شود در مورد آن. حتی صحیح تر آن است که قبل از اینکه به مطب دکتر بروید او را در اطلاعات مشارکت دهید.
۴٫اگر شما به بچه خود قول دهید که تزریقی در کار نخواهد بود و بعد خبر شود در خلال ملاقات با پزشک که یکی لازم است، شما یک تعارض ایجاد کرده اید. بجای آن بگویید،” دکتر به ما خواهد گفت، ولی من آگاه از اینکه تزریقی مورد نیاز باشد نیستم”.

شیوه‌های حواس پرتی
ـ خواندن با صدای بلند، صحبت کردن یا تماشای ویدئو همگی برای حواس پرتی در اطاق انتظار خوب است.درست قبل از تزریق، شما از فرزند خود خواهش کنید که:
_ یک نفس عمیق بکشد و آن را در خلال تزریق بیرون دهد. برخی از اولیا حتی یک صدا ساز که در چشن‌ها استفاده می‌شود مهیا می‌کنند.
ـ با صدای بلند بشمارید در خلال تزریق- شما می‌توانید بگویید” وقتی که تا ۵ شمردی، تزریق احتمالا تمام شده است.”
_ دست خود را بفشارید به همان اندازه که تزریق آزار می‌دهد.
 
گریه کردن خوب است
اغلب بچه بعد از تزریقات گریه می‌کنند. این راه آنها برای ارتباط با آن است. بنابر این فرزند خود را وادار نکنید که احساس بدی در مورد گریه داشته باشد.بعد از تزریق، فرزند خود را تحسین کنید و بگویید:     ” شما واقعا کار خوبی انجام دادید” شما حتی ممکن است کار بخصوصی را انجام دهید با بچه خود به عنوان یک پاداش برای رفتار خوب در مطب پزشک.
 
عوارض جانبی شایع تزریقات
برخی تزریقات بخصوص واکسن‌ها، منجر به عوارض جانبی، جزئی و موقت می‌شوند، مانند تب ملایم یا زخم در بازو. برای کاهش این اثرات، شما می‌توانید به بچه خود استامینوفن بدهید قبل یا بعد از تزریق. بروشور دارو را برای دادن اندازه مناسب دارو مطالعه فرمائید.
شما همچنین می‌توانید از کیسه یخ بر محل تزریق برای کاهش قرمزی و ورم استفاده کنید. اگر شما نگران آن هستید که فرزند شما ممکن است واکنش‌های جدی و شدید در ارتباط با واکسیناسیون داشته باشد ، هر چه زودتر با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.
 
جزئی از رشد و نمو
بیشتر افراد علیرغم سن آنها، علاقه ای به گرفتن تزریق ندارند. بزرگسالن عموما در برابر تزریقات تسلیم هستند چون آنها دریافته اند که فواید دارو بسا بیشتر از یک درد و خراش جزئی است.با کمک شما بچه‌های شما یاد می‌گیرند که چگونه چنین کاری را انجام دهند.
 

 

 


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۱ شهریور ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.