عکس خرید فروش

دانشمندان با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان انسان ، شنوایی را در خوکچه های هندی ترمیم کردند

سلول های بنیادی، قدرت شنوایی و بینایی را در حیوانات بازگرداندند .
محققان می گویند: سلول های بنیادی حاصل از جنین های کوچک می تواند قدرت شنوایی و بینایی را در حیواناتی که توانایی دیدن و شنیدن را از دست داده اند بازگرداند .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز، یک گروه تحقیقاتی، با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان انسان، شنوایی را در خوکچه های هندی ترمیم کردند و یک گروه دیگر از پژوهشگران با استفاده از سلولهای بنیادی قورباغه، نوزادان نابینای قورباغه را صاحب چشم های سالم کردند.

هرچند این این یافته ها هنوز در انسان آزمایش نشده است، اما می تواند به روشن شدن برخی از مهمترین فرایندهای زیست شناختی در رشد و نمو شنوایی و بینایی کمک کند و در ایجاد حوزه جدید پزشکی باززایی مفید واقع شود.
“آناند اسواروپ” محقق سلول بنیادی در موسسه ملی چشم و یکی از اعضای موسسه های ملی سلامت آمریکا گفت: این کشف نشانگر قابلیت فوق العاده تحقیقات سلول های بنیادی در درمان گستره وسیعی از بیماری های مرگبار و ناتوان کننده است که میلیون ها انسان را مبتلا کرده است.
محققان در آمایشگاه، سلول های بنیادی را به سلول های شبه نرون تبدیل کردند و سپس آنها را به گوش داخلی خوکچه های هندی پیوند زدند. سه ماه بعد این خوکچه ها بخشی از شنوایی خود را بدست آوردند.
هدف از انجام این مطالعه، رشد مجدد سلول های حساس شنوایی اعلام شده است. این سلول ها نقش حیاتی در قدرت شنوایی پستانداران دارند. با این وجود محققان هنوز نمی دانند چگونه این فرایند اتفاق می افتد.
محققان در یک کنفرانس مطبوعاتی، هدف نهایی از انجام این تحقیقات را ، مطالعات مشابه بر روی انسان اعلام کردند.
هنگامی که سلول های حساس شنوایی در گوش داخلی انسان و سایر پستانداران در اثر صدای بلند، بیماریهای خودایمنی، داروهای سمی و یا پیری می میرند، آسیب دایمی به شنوایی وارد می شود.
در این میان پرندگان و خزندگان خوش شانس ترند. سلول های شنوایی آسیب دیده در این حیوانات، باززایی کردند و قدرت شنوایی حیوان را بازگرداندند.
در یک مطالعه دیگر، “مایکل زوبر” و همکارانش در “دانشگاه پزشکی سانی” در نیویورک با استفاده از سلول های بنیادی، در جنین نابینا قورباغه، چشم های سالم تولید کردند.
معمولا سلول های بنیادی قورباغه در محیط آزمایشگاه فقط به پوست تبدیل می شوند، اما گروه زوبر هفت عامل ژنتیکی مختلف را که موجب فعال شدن ژن های تشکیل دهنده چشم می شوند، به ظرف آزمایش خود اضافه کردند.
زوبر گفت: هنگامی که سلول های تغییر یافته به جنین قورباغه پیوند زده شد، نوزادان قورباغه، می توانستند ببینند.
آزمایش های ژنتیکی نشان داده است سلول های بنیادی به انواع بسیار متفاوت سلول ها تبدیل می شوند.
با این وجود وی تاکید کرد که نتیجه این مطالعه هنوز بر روی انسان کاربردی ندارد.
وی افزود هدف پزشکی باززایی، تولید مجدد انواع مختلف سلول ها است

pezeshk . us

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۹ مهر ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.