عکس خرید فروش

جایزه نوبل شرق به پدید آورندگان اولین گوسفند همتاسازی شده یعنی دالی تعلق گرفت

دانشمندانی که اولین گوسفند همتاسازی شده یعنی دالی را بوجود آوردند جایزه یک میلیون دلاری شاو را که به نوبل شرق شهرت یافته است از آن خود کردند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاری فرانسه ، ایان ویلموت و کیت کمپبل دانشمندان انگلیسی به همراه شینیا یاماناکا استاد ژاپنی به خاطر تحقیقات در زمینه سلولهای بنیادی جایزه علوم و پزشکی را تصاحب کردند.
برگزارکنندگان این جایزه روز سه شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کردند تحقیقات این دانشمندان دانش زیست شناسی توسعه‌ای را به پیش برده است و نویدهای زیادی در درمان بیماریهای انسانی و اصلاح شیوه‌های کشاورزی به همراه داشته است.

هرچند همتاسازی اولین گوسفند به عنوان یک دستاورد علمی در سال ‪ ۱۹۹۶‬مورد استقبال قرار گرفت، اما با انتقاد گروههای مذهبی و طرفداران حق حیات روبرو شد.
ویلموت سال گذشته اعلام کرد شیوه همتاسازی پستانداران با استفاده از سلولهای بنیادی کنار گذاشته و به شیوه یاماناکا روی آورده است.
یاماناکا که دانشمند دانشگاه کیوتو است از قطعات پوست موش و بدون استفاده از جنین اقدام به تولید سلولهای بنیادی کرد. او برای تکرار این نتایج در مورد سلولهای انسانی نیز تحقیقاتی انجام داده است.
با استفاده از این کشف، سایر دانشمندان در آزمایشهایی بر روی حیوانات ثابت کردند درمان کم خونی ناشی از فقر آهن و بیماری پارکینسون در موش امکانپذیر است.
جایزه نجوم شاو به رینهارد گنزل تعلق گرفت. این محقق شواهدی ارایه داد که نشان می‌دهد کهکشان راه شیری در مرکز خود یک سیاهچاله عظیم دارد.
جایزه علوم ریاضیات به طور مشترک لودویگ فادیو و ولادیمیر آرنولد به خاطر تحقیق در زمینه فیزیک ریاضی از جمله نقشه برداری از حرکت سیارات به دور خورشید اهدا شد.
جایزه شاو در سال ‪ ۲۰۰۲‬به کمک ران ران شاو یک فیلم ساز و نوع دوست هنگ کنگی بوجود آمد. مبلغ این جایزه در هر رشته یک میلیون دلار است.

pezeshk . us

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.