عکس خرید فروش

بیماری آلزایمر ( مرجع کامل اطلاعات ) – قسمت دوم-


 بازدید کننده محترم
 این مقاله در دو قسمت تهیه شده است . جهت مشاهده قسمت اول این مقاله اینجا را کلیک کنید

 ————–

فعالیت و رژیم غذایی‌ در افراد مبتلا به آلزایمر

تا حدی‌ که‌ امکان‌ دارد بیمار آلزایمری‌ باید فعالیت‌ خود را حفظ‌ کند. با پیشرفت‌ بیماری‌، نهایتا تمامی‌ فعالیتها نیاز به‌ نظارت‌ خواهند داشت‌.
رژیم‌ غذایی‌ عادی‌. نهایتاً بیمار برای‌ غذا خوردن‌ به‌ کمک‌ نیاز خواهد داشت‌.

آیا این بیماری حالت ارثی هم دارد؟

سن بالا ، سابقه خانوادگی ، جنس مونث بودن و سندرم داون ، مهمترین عوامل خطر ساز برای آلزایمر هستند. در جمعیتهای غربی ، خطر تجربی آلزایمر در سرتاسر عمر ، ۵ درصد است. اگر بیماران ، خویشاوند درجه اولی داشته باشند که آلزایمر در او پس از ۶۵ سالگی بروز کرده باشد، خطر نسبی ابتلای آنها ۳ – ۶ برابر ، افزایش می‌یابد. اگر بیماران خواهر یا برادری مبتلا به آلزایمر پیش از ۶۰ سالگی و نیز یک والد مبتلا باشند، خطر نسبی آنها ۷ – ۹ برابر می‌شود.آزمایش آپولیپوپروتئین A نوعی آزمایش تشخیصی کمکی است و نباید برای پیش بینی آلزایمر در بیماران بی‌علامت استفاده شود. مبتلایان به سندرم داون ، افزایش خطر ابتلا به آلزایمر را نشان می‌دهند. پس از ۴۰ سالگی ، مبتلایان به سندرم داون ، همواره یافته‌های آسیب شناختی عصبی آلزایمر را دارند و تقریبا ۵۰ درصد آنها ، دچار افت شناختی می‌شوند.

چگونگی مراقبت از بیماران  مبتلا به آلزاایمر


 اگر در خانواده  شما افراد سالمندی  زندگی می کنند که محبوب و مورد احترام شما هستند   ممکن است  گاه در  مورد آنها  نگران  و دچار تردید  شوید  که فراموشکاری  یا اختلال حافظه  آنها مربوط به بیماری  است یا نه ؟

آلزایمر شایعترین  نوع دمانس “زوال عقل در سنین پیری ” است. در این بیماری تحلیل رفتن  و کاهش  تدریجی  بافت مغز  باعث زوال عملکرد و توانایی  عقلانی  می  شود.

آلزایمر با توانایی فکر کردن ،استدلال و ارتباط  اجتماعی  فرد  رابطه دارد و می  تواند  منجر به ناتوانی  او در مراقبت از خود  شود. تصور  اینکه  شما با یکی از افراد خانواده تان  دچار این بیماری شوید می تواند نگران کننده باشد.

اما یکی از بهترین  راههای رفع این نگرانی داشتن اطلاعات در مورد بیماری است .انجمن آلزایمر یک مرکز جهانی دارد که با استفاده از اینترنت قابل دسترسی برای همه  است . در این سایت  درباره بیماری و آخرین تحقیقات  مربوط به آن   اطلاعات کامل موجود است. علاوه بر این مجموعه ای از تست های ساده  قابل دستیابی  است  که می تواند  علایم  اولیه و هشداردهنده را مشخص کند. این مطالب در سایت  www.alz.org   وجود دارد. با وجود این  تشخیص آلزایمر  تنها با مشاهده علایم اختصاصی و بررسی دقیق بیمار توسط پزشک  انجام می شود.

آلزایمر با بالا رفتن سن بیشتر  بروز می کند.در حدود یک پنجم افراد بالای هشتاد  سال و حدود هفت درصد افراد بالای شصت و پنج  سال در معرض  خطر آلزایمر  هستند.

 آیا آلزایمر  قابل پیشگیری  است ؟

گرچه تعریف  دقیقی برای جلوگیری  از آلزایمر وجود ندارد اما مدارکی وجود دارد که نشان می دهد داشتن  فعالیت منظم ، جلوگیری  از چاقی و افزایش  وزن ، نگهداشتن  کلسترول و فشارخون  در حد طبیعی  و داشتن  یک رژیم  غذایی سالم  غنی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین C و E  و روغن ماهی  می تواند  تا حدودی  از بیماری  جلوگیری  کند.  علاوه بر اینها تحقیقات  دانشمندان  نشان داده است  که بعضی داروها  می توانند  سیر زوال عملکرد روانی  را در موارد  خفیف تا متوسط آلزایمر  کاهش  دهند.

معمولا بیمار  مشکلات روانی  و اجتماعی دیگر  نظیر افسردگی  را نیز  به دنبال آلزایمر  تجربه می کند. درمان ها و مراقبت ها  در این بیماران  معمولا در جهت کنترل  و پیشگیری  از این گونه  عوارض  صورت می گیرد. شرکت بیمار در گروههای  کاردرمانی  و حمایت های  اجتماعی  برای  این بیماران  و حتی  خانواده ها  و مراقبت کنندگان  آنها  با همین هدف  انجام می شود.در این گروهها ، با ایجاد مشاغل  ساده  ولی قابل استفاده  و مورد علاقه فرد، روشهایی برای  کمک به رشد  و تقویت حافظه  مثل نوشتن  لیست ، یادداشت برداری  و حتی  گاهی نقاشی  و کپی برداری  بکار گرفته می شود.

عوامل ژنتیک

 یکی  از عوامل مهمی  که معمولا در ایجاد بیماری آلزایمر دخیل و موثر شناخته شده اند،عامل ژنتیک  می  باشد.اگر فردی  در خانواده مبتلا به این بیماری  باشد، احتمال ابتلای  فردی  دیگر در خانواده  وجود دارد.

اما به طور کامل  عامل ژنتیک  در تعداد کمی  از خانواده ها مسوول ایجاد بیماری  آلزایمر می باشد.آلزایمر به صورت ارثی، بیماری  سریعی است که معمولا در سنین ۳۵ تا ۶۰ سالگی  رخ می دهد.

۴۲۷۱۰۹۳۳۶۹.jpg

برخی از خصوصیات افراد مبتلا به آلزایمر

افراد بیمار ، معمولا توانایی  یادگیری  بسیار کمی  دارند و معمولا به عنوان  فرد کم هوش شناخته  می  شوند .تحقیقات  در بین  افراد مبتلا به آلزایمر  نشان می دهد  که انجام وظایف  هوشمندانه  یا قضاوت  در موقعیت های حساس  اجتماعی  در آنها  به خطر می  افتد .از دست رفتن حافظه قدیمی  فرد باعث  نقصان  در توانایی  استفاده  از  دانسته های سابق  و تجربیات  قبلی  او می شود  و بنابراین  رفتارهای غیر عادی  و ناشی  از خامی  و بی  تجربگی  از  فرد  سر می زند.

ناتوانی  در تشخیص  شکل جدیدی  از  اطلاعات  قبلی  نیز از نشانه های  این بیماران  است .اگر مجلات یا روزنامه هایی که فرد  قبلا  آنها را می شناخته  با شکل تازه یا پوششی جدید  به دست فرد برسند فکر می کند که قبلا آنها را ندیده و نخوانده .

فرد معمولا بطور اتوماتیک  برای  کاهش  حافظه  نزدیک خود  راههای  جبرانی پیدا  می کند.مثلا بیشتر از  واژه های کلی به جای  ذکر  جزییات استفاده می کند یا بجای استفاده از نام  فرد از عنوان  شغلی  یا  اجتماعی  او استفاده می کند.مثلا به جای نامیدن  فرد او را پدر ،پزشک ، پرستار و… صدا می زند.علاوه بر این فرد  با مشکلات  زبان  روبه رو می شود. بطور کلی  اختلالات  حافظه  منجر به محدود شدن دایره لغات  فرد در گفتار و نوشتار می شود. فرد در پیدا کردن کلمات  برای تکمیل جملات خود  مشکل دارد.

فرد معمولا نیازهای  خود از قبیل  تشنگی و گرسنگی  را بسیار فوری  می داند و برای  رفع آن  بدون توجه به ملاحظات  اجتماعی و اثراتی  که رفتارش بر دیگران دارد، اقدام می کند .با پیشرفت بیماری ، فرد بیشتر درونگرا خواهد شد  و ارتباطات  اجتماعی به مرور محدود تر  و با مشکل مواجه می شود.

مکانیسم ها و روش  های  معمولی که  برای تطابق با شرایط مختلف  و افراد گوناگون  در محیط  زندگی از آنها استفاده می کنیم  در بیمار مبتلا به آلزایمر  کاهش پیدا می کند  و رو به زوال می رود ، بنابراین فرد ، انعطاف پذیری  و قابلیت انطباق با محیط ، مسوولیت ها و شرایط تازه  را از  دست می دهد  و به مرور منزوی  و دور از جمع خواهد شد .

در موارد پیشرفته ، بیمار توانایی ارتباط  با محیط یا کنترل عملکردهای  جسمانی  خود را  از دست می دهد و با پیشرفت  بیشتر بیماری ، مراحلی  از کاهش  هوشیاری ،کما و به دنبال  آن مرگ رخ می دهد.

مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر

میزان  و نوع مراقبت از بیمار بسته به موقعیت بیمار و شدت بیماری  او متفاوت خواهد بود .در بعضی مراحل برای  جلوگیری  از وابستگی بیمار تنها نظارت  بر رفتارها  و کنترل شرایط  محیط او برای  مراقبت کافی  است .

اما در مراحل نهایی  که بیمار حدود  خود و کنترل  وظایف و فعالیت های  معمولش را از دست  داده  است ،مراقبت  دقیق و اصولی  مورد نیاز  است. فراموش کردن  غالبا  برای بیمار  مشکلاتی  فراوانی  را ایجاد می  کند . فراموشی  در هنگام آشپزی  می  تواند منجر به آتش  سوزی  و سوختگی  شود . فراموشی  در پیدا کردن  آدرس  و زمان مراجعه به خانه  یا محل دیگر می تواند  باعث گم شدن  فرد شود. بنابراین مراقبت از  این  بیمار  گاهی  با مشکلات  زیادی  همراه است  و شاید هرکسی  از عهده  مراقبت از چنین بیمارانی  برنیاید. در اغلب مجامع پیشرفته  حمایتهای مالی ، اجتماعی و منابع آگاهی  برای  مراقبت در دسترس  هستند  که می توانند نیازهای  اقتصادی  و اجتماعی  خانواده ها را بخصوص  اگر فرد بیمار ،نان آور خانه باشد  برطرف کنند.ضمن این که اطلاعات  و آگاهی  افراد  خانواده  را در زمینه  مراقبت  و حمایت از فرد بیمار  فراهم نمایند .اما باقی  ماندن  فرد در خانه  و مراقبت از او توسط افرادخانواده  و فرزندان می تواند  بعضی از مسائل و آشفتگی های روانی بیمار را کاهش  دهد و او  را با  نزدیکانش  مرتبط  سازد.

نشانه های  احتمالی  برای پیش بینی  بیماری

 آیا  واقعا نشانه هایی هست  که بتوان قبل از بروز علایم  واقعی  بیماری ، احتمال خطر  را پیش  بینی  کرد؟

تحقیقات  نشان  می دهد  که بعضی  از نشانه ها  می تواند  قبل از بروز  آلزایمر  تظاهر کند مثل :

از دست رفتن حس  بویایی :  کاهش  توانایی  در تعیین  و تشخیص  بوها  قبل از  کاهش  حافظه  ایجاد  می شود. مطالعه نشان می دهد  آسیب  عصب ناحیه بویایی مغز  که مخصوص  کنترل حس بویایی است قبل از آسیب حافظه  دیده شده است .

 اختلال فضای بینایی : به دلیل  نرسیدن  خون کافی و آسیب عصبی در ناحیه بینایی مغز یک نشانه زودرس دیگر، اشکال در اطلاعات  بینایی است . این مساله  با ناتوانی در دنبال کردن  و یادآوری جهات بینایی یا  کپی کردن  و نقاشی کردن  تصاویری که فرد  آنها را دیده ،همراه  می باشد.

کاهش  شنوایی: مطالعه روی  بیماران  مبتلا به آلزایمر  در دانشگاه فلوریدای جنوبی  نشان می دهد که ۴۹ تا ۵۲  درصد  بیماران  کاهش  شنوایی داشتند.

اثر انگشت  غیر طبیعی : وجود اثر انگشت  غیر طبیعی  در بیش از ۷۵ درصد  بیماران  مبتلا به آلزایمر نشان  می دهد  که نوعی  استعداد ژنتیک  در ابتلا به این بیماری  و سایر انواع  دمانسها هست .

افسردگی : تقریبا  ۵۰ درصد  بیماران  مبتلا به آلزایمر  قبل از بروز  تغییرات شخصیتی  در آنها ، افسردگی  را تجربه کرده اند. وجود این نشانه ها  در تمام  افراد  صرفا  به معنای  ابتلای قطعی آنها  به بیماری نیست  بلکه می تواند راهنمایی باشد  تا در صورت وجود علائم واقعی  بیماری  بخصوص در سنین بالا ، با درنظر گرفتن احتمال ابتلا به  بیماری  و زوال عقل ، فرد  را تحت نظارت  و مراقبت دقیق  قرار داده  و از ایجاد  خطر  و عوارض  جدی  بیماری  برای او  و مراقبت  کنندگانش  جلوگیری به عمل  آورد. 

۲۵۴۹۳۸۸۵۸۶.jpg

   آلزایمر: تصورات نادرست و حقایق

در طی چند سال اخیر تصورات غلط بی شماری در مورد این مطلب که آلزایمر چیست؟ چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟ تاثیرات آن بر زندگی بیماران چگونه است و … به وجود آمده است. این تصورات غلط به علائم بیماری متصل شده و به ما اجازه نمیدهند تا شناخت دقیقی از بیماری پیدا کنیم. انجمن جهانی آلزایمر معتقد است که اگر از بیماری رفع ابهام شود، مردم خیلی راحت تر می توانند با واقعیت مواجه شوند.

در این قسمت چند تصور رایج نادرست و واقعیت های آنها را برای شما بازگو می کنیم.

تصور غلط ۱ : اگر یکی از افراد فامیل دچار این بیماری شود، شما نیز به آن مبتلا خواهید شد.
حقیقت: هر چند عوامل وراثتی نقش مهمی را در این بیماری بازی می کنند، اما تنها ۵ تا ۱۰ درصد از کل افرادی که دارای بیماری هستند، از طریق موارد ژنتیکی به آن مبتلا شده اند. در اکثر موارد هیچ گونه علامت قابل شناسایی یافت نمی شود. تحقیق و بررسی بر روی ژن ها همچنان ادامه دارد.

تصور غلط ۲ : آلزایمر تنها بیماری افراد سالمند است.
حقیقت: هر چند افزایش سن ریسک ابتلا به بیماری را افزایش می دهد، اما آلزایمر فقط در افراد سالخورده بروز نمی کند. افراد ۴۰ تا ۵۰ ساله ای نیز بودند که دچار آلزایمر شده اند. چیزی که در اینجا باید به خاطر داشته باشیم این است که با افزایش سن خطر ابتلا به آلزایمر نیز افزایش پیدا می کند.

تصور غلط ۳ : آلزایمر قابل درمان است.
حقیقت: برای آلزایمر هیچ نوع درمان قطعی وجود ندارد. البته چند نوع دارو و معالجات گوناگون وجود دارد که می تواند تا حدی در برخی از بیماران ثمربخش باشد. گام بلندی در راه پیدا کردن درمان برداشته شده که نتایج خوش بینانه ای را به همراه داشته است.

تصور غلط ۴ : از دست دادن حافظه یعنی آلزایمر.
حقیقت: ممکن است خیلی از افراد با حافظه خود مشکل داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که دارای آلزایمر هستند. اگر از دست دادن حافظه بر روی چگونگی زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد و توانایی قضاوت و استدلال و استنتاج و سایر مهارت های ارتباطی خود را از دست داده اید، می توانید برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

تصور غلط ۵ : مصرف آلومینیوم باعث ایجاد آلزایمر است.
حقیقت: هر چند تحقیقات گسترده ای برای کشف ارتباط میان آلومینیوم و آلزایمر انجام شده است، اما تا کنون هیچ نوع مدرک موثقی در این زمینه بدست نیامده. بروز بیماری از دلایل مختلفی نشات می گیرد؛ از قبیل: عوامل وراثتی، روش زندگی، عوامل در محیط اطراف و …

تصور غلط ۶ : آلزایمر قابل پیشگیری است.
حقیقت: به این دلیل که هنوز علت ایجاد آلزایمر مشخص نشده نمی توان از آن پیشگیری کرد. اما  بهتر است همواره ذهن و بدن خود را با انتخاب های آگاهانه، فعال نگاه دارید. این انتخاب ها شامل: ورزش، نگـه داشتـن رژیـم غـذایی سالم و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و ماهی می باشد همچنین سعی کنید که همیشه مغز خود را نیز فعال نگاه دارید.


تصور غلط ۷ : ویتامین ها، مکمل ها و قرص های تقویت حافظه می توانند از آلزایمر جلوگیری کنند.
حقیقت: مطالعات بسیاری برای تشخیص تاثیر گذاری فرآورده هایی نظیر میتامین E و عصاره درخت ژینگو انجام شده که اکثرا بی فایده بوده، اما تحقیق در این زمینه همچنان ادامه دارد.
تصور غلط ۸ : اگر من دچار آلزایمر شوم، زندگیم تمام است.
حقیقت: شمار کثیری از افراد که دچار آلزایمر هستند زندگی پر معنا و فعالی را دنبال می کنند. آنها هدفمند هستند و به هیچ وجه احساس نمی کنند که زندگی شان به پایان رسیده. تشخیص به موقع بیماری و انجام اقدامات لازم، نقش مهمی را در بهبودی فرد ایفا می کند. باید برای بیماران محیط مناسب و خدمات ویژه را فراهم آورید، از آنها حمایت کنید ، به فعالیت وادارشان کنید و شوق زندگی را در آنها بیدار سازید.

تصور غلط ۹ : تمام بیماران آلزایمری پرخاشگر و خشن هستند.
حقیقت: این بیماری بر روی هر فرد به  صورت متفاوتی تاثیر می گذارد. از دست دادن حافظه و به وجود آمدن پرتی حواس اغلب نا امید کننده و ترس آور است. با آگاهی از بیماری و تغییر رفتار در مقابل بیمار می توان از واکنش های خشن و پرخاشگرانه اجتناب کرد.

تصور غلط ۱۰: بیماران آلزایمری متوجه وقایعی که در اطراف آنها رخ می دهد، نیستند.
حقیقت: بسیاری از افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند، نسبت به کلیه وقایعی که در اطراف آنها روی میدهد آگاهی دارند، اما عده ای نیز با این مسئله مشکل دارند.آلزایمر توانایی برقراری ارتباط و تشخیص وقایع روی داده را از بیماران سلب می کند، هر چند بر روی هر کس تاثیر متفاوتی می گذارد. واقعیت این است که بیماران آلزایمری همان انسان های سابق هستند و شما باید ملاحظه آنها را کرده و در مقابلشان با احترام رفتار نمایید.

خاتمه دادن به تصورات نادرست
آلزایمر یک نوع بیماری پیش رونده است و بسیار ویرانگر می باشد که به مرور زمان سلول های حیاتی مغز را نابود می کند. معمولا در افراد بالای ۶۵ سال بروز می کند، اما همچنین می تواند بزرگسالان را در سنین کمتر نیز نشانه رود. یک نفر از هر ۱۳ نفر کانادایی بالای ۶۵ سال دارای آلزایمر و یا سایر بیماری های ذهنی است. انجمن آلزایمر یک سازمان خیریه سلامتی است که همواره به بیمارانی که مبتلا به آلزایمر هستند کمک می کند.
—————— بازدید کننده محترم  این مقاله در دو قسمت تهیه شده است . جهت مشاهده قسمت اول این مقاله اینجا را کلیک کنید

pezeshk . us

 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲ آذر ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.